Tarihi Likya Yolu

Likya Yolu, Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olma özelliğine sahiptir.
/Upload/images/Aktiviteler/Likya/Likhead_1000x667.jpg

Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotasıdır Likya Yolu. 1992 yılında çalışmalarına başlanılan bu parkurun ilk yürünüşü 1999 yılında Kate Clow tarafından yapılmıştır.

Patara Limanı yakınlarında bulunan ve 1994 yılında Prof. Dr. Sencer Şahin tarafından tercüme edilen Stadiasmus Patarensis isimli bir yazıtta Milattan sonra 43 yılında Likya’nın bir Roma eyaleti olduğu belirtilmekte ve bölgede yer alan 69 yol ve 53 şehir listelenmektedir.

Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye'nin en güzel manzarası seçilmiştir. Ayrıca dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı Adrasan bölgesinde Amerikan Koyu'nda yapılmıştır.

Photo gallery

Tarihi Likya Yolu Tarihi Likya Yolu Tarihi Likya Yolu Tarihi Likya Yolu Tarihi Likya Yolu Tarihi Likya Yolu Tarihi Likya Yolu Tarihi Likya Yolu